Detta innehåll är endast tillgängligt för inloggade. Vänligen logga in nedan.
Fredrik började med att berätta om Internets historia:
1969 Kopplades de första datorerna ihop i ett s.k. ARPANET och tre år senare skickades det första E-postmeddelandet i detta ARPANET. Det enda lediga tecknet på uppfinnarens teleprinter var ”snabel-a” @, därav detta tecken i alla e-postadresser. 1973 spred sig nätet utanför USA, det första landet som anslöt sig var Norge. Tio år senare 1983 började nätet alltmer ta form genom att domännamn började användas. Genom domännamn d.v.s. strukturerade adresser med t.ex. namn@företag.land förenklades hanteringen från de tidigare adresserna som bestod av sifferkombinationer. 1991 offentliggjordes World Wide Web av CERN den europeiska organisationen för kärnforskning. Detta innebar att man kunde surfa via hyperlänkar. Tekniken med hyperlänkar var gammal med den kombinerades med Internet först 1991. Tre år senare kom den första webläsaren och den hette Mosaik. 1996 hade Internet 40 miljoner användare och fanns i 150 länder.
På våren 1996 startade 5 studenter från högskolan i Borås ett handelsbolag som hette Anxious. Namnet kom sig av att de ville ha ett internationellt namn. Det skulle börja på A men också innehålla bokstaven X. Genom att namnet börjar på A kommer företaget högt upp på sökningar på Internet. De slog i ordböcker och hittade namnet Anxious vilket betyder ängslig men också angeläget.
Den första kunden var Antonsson i Mölndal och det första uppdraget var att bygga en site där en ny produkt visades via en film på nätet. Lanseringen gav en stor merförsäljning.
1997 kom en ny teknik från Microsoft som hette ASP- Active Server Pages. Tidigare hade Internet främst varit ett skyltfönster men den nya tekniken innebar att nätet blev mer interaktivt och det fanns möjlighet att arbeta med databaser. Samma år fick Anxious Malmö Högskola som kund. Högskolan var under uppbyggnad och det var ett stort uppdrag för bolaget.
1998 bildades Anxious AB genom fusion av tre bolag, Anxious HB, Empower Media samt Plastic Communications. I detta läge hade bolaget 9 delägare. Stora kunder som bolaget fick var exempelvis LUX samt MQ. Fredrik förevisar ett exempel från MQ:s webbplats vilket visar ett karaktäristiskt sätt som Anxious jobbar med sina system. Kunden kan styra all information samt vilka behörigheter olika personer har. Vidare används kända symboler från exempelvis Word och filhanteraren för att användarna skall känna igen sig.
1999 anställdes den första personen som inte var delägare. I detta läge förändrades också rutinerna i företaget eftersom nu hade plötsligt företaget ett arbetsgivaransvar. Vissa rutiner bl.a. stämpelklocka och gemensam frukost infördes. Ett nytt arbetssätt aWoW- Anxious way of working infördes. Detta innebar ett strukturerat processorienterat arbetssätt för hur arbetet skall genomföras. En mycket viktig kund som Anxious började arbeta med var Samhall. Uppdraget var att bygga ett koncerngemensamt intranät, som också skulle arbeta med 13 dotterföretag samt hantera Internetplatsen. Dessutom skulle systemet kunna hanteras av blinda samt ha stöd för dyslektiker. En annan ny kund var EDB 4tel den första utländska kunden.
2000 blev Anxious årets företagare i Borås. Utmärkelsen baserades på det som uppnåtts under föregående år. Efter att ha växt ytterligare flyttade de in i nya lokaler här på Astern. Senare under år 2000 åkte företaget på en smäll på närmare 2 mkr. Företaget gick in i ett projekt och gjorde jobb för närmare 2 mkr med förhoppning om att de skulle få finansiering i sitt projekt. Under tiden sprack projektet och Anxious fick inte en krona. Detta ledde i sin tur att extern hjälp togs in i styrelsen och att en nyemission på 900 tkr genomfördes. Nya kunder var bl.a. Isaberg Rapid och Hultafors tumstocksfabriken.
2001 firade företaget 5-årsjubileum och skaffade träningskort till alla i personalen. En ny kund var Printmedia och ABF. För ABF har ett verktyg som stöder ABF:s cirkelverksamhet utvecklats. Detta kallas det virtuella studierummet.
2002 Ett teknikskifte har genomförts. Den nya plattformen är Microsoft.NET. Nya kunder är Akzo Nobel Coatings och Kapp-Ahl.
Idag finns 3,5 miljoner svenska Internetanvändare och en halv miljard användare i världen. I genomsnitt använder de svenska användarna Internet 13 gånger per månad och i tid 6 timmar per månad.
Anxious har idag 7 delägare och 19 personer arbetar i företaget.
Fredrik visade en film från Microsoft som visar på de möjligheter som finns i den nya tekniken. För det första kommer systemen att bli alltmer integrerade. För det andra kommer trafiken att bli allt tyngre. Det kommer att skickas bilder och film i allt större utsträckning. För det tredje kommer klienterna d.v.s. alternativen till en vanlig dator att bli alltfler.
Microsoft.NET
Microsoft.NET är ett mycket kraftigare verktyg där det går att återanvända stora delar istället för att bygga nytt varje gång. Servrarna blir enklare att bygga ihop och blir mer driftssäkra där en server går in om en annan går ner. Med den nya plattformen finns möjligheten att nå ut till ett större antal olika klienter. Systemet innehåller dessutom ett stöd som gör det möjligt för olika system att kommunicera med varandra och dela data oavsett operativsystem och programmeringsspråk.
Fördelarna är att integrationen blir enklare, systemen blir driftssäkrare och snabbare dessutom ska det kraftfullare utvecklingsspråket ge billigare utveckling.
Mycket pekar på att framtiden är mobil. Idag är dock infrastrukturen en begränsning.
Förevisning av en mobil lösning
Fredrik förevisar en handdator som är uppkopplad via bluetooht och mobiltelefonen till Internet. I datorn finns bl.a. Word, Excel, webbläsare samt hantering av e-post.
Framtiden
Nätverksapplikationer kommer att göra sitt intåg. En applikation kan hantera information från en rad olika källor.
En utmaning i framtiden är att sprida tekniken. Det krävs att många människor har ett intresse för att teknikutvecklingen ska fortgå.
Allting är uppkopplat – TV:n är uppkopplad men även kylskåpet, diskbänken eller provrummet kan vara uppkopplat i framtiden
Individen har makten – finns det individer som vill använda den nya tekniken det är individen som bestämmer
1. Kommer den nya tekniken att göra det svårare för datavirus ?
Genom att vara uppkopplad kan man ha tillgång till nya uppdateringar på sitt virusprogram snabbare. Men virus kommer vi nog aldrig ifrån.
2. Varför är det ett så stort problem med 3G?
Genom att operatörerna betalt så stora belopp för sina licenser så har utrymmet för att investera i ny teknik minskat, där är nog den största orsaken.
3. Är utbyggnaden av 3G en förutsättning för att få en mobil utveckling?
Nej, inom mindre områden kan man arbeta med trådlösa nätverk och vara uppkopplad via normala bredbandsuppkopplingar. Men om man ska vara ute på stan är det en förutsättning.
Detta innehåll är endast tillgängligt för inloggade. Vänligen logga in nedan.