8 mars 2002

Boris Lennerhov

VD, Ge-Kås

Inledning

”Det knappt är värt resan att komma till Borås eftersom de flesta av er är ju kunder”.
På fråga visar det sig att de flesta bland åhörarna varit i Ullared de senaste två åren. Företaget kallas ju för Ullared trots att det egentliga namnet är Ge-kås. Har man en marknadsföringsbudget på 50 tkr är det svårt att marknadsföra namnet Ge-kås. Ett annat problem är att namnet Ullared inte går att skydda, därför kan konkurrenter som kallar sig Ullared2 dyka upp och Ge-kås kan inte göra något åt detta.
En del frågar sig varför Ge-kås inte startar butiker på andra håll än i Ullared. Skälet till detta är att det är svårt att kopiera originalet.

Idag har en mängd butiker startat verksamhet i Ullared. Det senaste i raden är Boråsföretaget NetOnNet. Det är positivt med dessa företag, det enda problemet är konkurrensen om parkeringsplatser. Andelen som åker bil till Ullared är 96 % medan resterande 4 % åker buss.

En sak som skiljer Ge-kås från andra butiker är att vi är stolta över våra köer. Det finns sannolikt ingen annan telefonväxel där telefonsvararen säger: Om du vill veta hur lång kö det är tryck 1 och om du vill komma till växeln tryck 2.

Historia

Butiken startade 1963 namnet kommer från grundaren Göran Karlsson. Det är ingen slump att företaget hamnade i Ullared. Närheten till Knallebygden och alla konfektionsföretag hade en direkt koppling till affärsidén. Ursprungligen var affärsidén att sälja konfektion till extremt lågt pris. Idag står konfektion för ca 50 procent medan livsmedel, hygien, present, leksaker samt sport och fritid mm står för resten. 1991 sålde Göran Karlsson företaget till 6 nyckelpersoner, VD, ekonomichef samt fyra inköpare omsättningen för Ge-kås var då ca 680 mkr. Under den senaste 10-årsperioden har omsättningen tredubblats, det tog alltså 27 år att nå omsättningen 680 mkr och ytterligare 10 år att tredubbla den.

I takt med omsättningsutvecklingen har även stora investeringar gjorts. Varuhuset har successivt byggts ut och ett stort antal parkeringsplatser har färdigställts. År 1991 fanns inte en enda asfalterad parkeringsplats.

Statistik

 År 2001 hade Ge-kås 3 000 000 kunder det betyder ca 10 000 kunder per dag
 3 000 busslaster med sammanlagt 150 000 kunder kommer till Ullared
 Genomsnittskunder reser 15 mil till Ullared alltså totalt 30 mil för att handla
 Försäljningen år 2001 uppgick till 1,8 miljarder kronor
 När alla 50 kassorna är öppna säljs det för 25 tkr /min eller 1,5 mkr/ timme
 3 000 kunder får vara inne på Ge-kås samtidigt
 Det går i snitt ut en kund varannan sekund
 Det finns 100 provrum i varuhuset
 Parkeringen innehåller 1 750 platser
 Ge-kås har 3 000 kundvagnar, 2 000 i butiken och 1 000 i kö
 Största enskilda produkt är strumpor – det säljs 10 miljoner par per år

Butiken

På Ge-kås har vi aldrig rea. Samma kalkyl och påslag används alltid. Vi har inga begränsningar vad gäller antal eller särskilda lockvaror. Den största delen 75 procent är reguljär handel, planerade inköp. Övrigt är speciella erbjudanden som varuhuset får löpande under säsongen. Den totala affärsytan uppgår till 15 000 m2 och innehåller varor för ca 25 mkr. Under högsäsong omsätts varulagret ca 2,5 gånger per vecka. Den snabba omsättningen innebär att butiken hela tiden fylls på och därför cirkulerar mycket personal i butiken. Kunderna älskar att träffa anställda i butiken.

Internethandel är inget som finns i planerna för Ge-kås. Det skulle behövas 1 000 anställda bara för att frakta ut varorna till kunderna.

Öppettider

Ge-kås har valt att ha stängt alla röda dagar. Den främsta anledningen till detta är att det skulle bli dyrt att hålla öppet dessa dagar. Dessutom skulle sannolikt omsättning flyttas från vardagar till helgdagar vilket skulle innebära höjda priser. Ytterligare skäl är att det är en förmån för de anställda samt att det är skönt för samhället. För närvarande har dock öppettiderna ökats genom att torsdagar har öppet till 20.00. Den lågsäsong som finns är i viss mån januari och februari.

Kundundersökning

Under en vecka i november tillfrågades 9 000 kunder om diverse uppgifter i en kundundersökning. Vi hade räknat med ca 3 000 svar men när vi hade fått in 5 000 var vi tvungna att stanna. I undersökningen visade det sig att 73 procent av kunder kom från Götaland, 17 procent från Göteborg och 5 procent från Svealand. Hela 18 procent hade rest 25 mil eller längre enkel resa och endast 4 procent hade rest mindre än 4 mil enkel resa. På frågan om det fanns personal att fråga till råds svarade 90 procent att de tyckte detta. De flesta angav också att de tänkte återvända till Ullared och Ge-kås. 83 procent svarade ja – absolut, 15 procent svarade ja och 2 procent svarade nej.

I undersökningen angav de tillfrågade att det bästa med Ge-kås var: priset, möjligheten att fynda samt det stora sortimentet och utbudet. Det sämsta var att det var för mycket folk och för långa köer.

Framgångsfaktorer

De faktorer som gjort att Ge-kås har lyckats är enligt Boris:

 Etablerades vid en tid när det fanns stort utrymme att sälja billigare än traditionell handel
 Vi har konsekvent bibehållit affärsidén
 Ge-kås är extremt kostnadseffektivt
 Lojala medarbetare med stark förankring i företaget och på orten
 Jordnära kultur med ägare som lever mitt i verksamheten

Framgångsfaktorer

De faktorer som gjort att Ge-kås har lyckats är enligt Boris:

 Etablerades vid en tid när det fanns stort utrymme att sälja billigare än traditionell handel
 Vi har konsekvent bibehållit affärsidén
 Ge-kås är extremt kostnadseffektivt
 Lojala medarbetare med stark förankring i företaget och på orten
 Jordnära kultur med ägare som lever mitt i verksamheten

Frågor

1. Blir inte folk hungriga när de är inne på varuhuset?

Jo, men då handlar de bättre. Skämt åt sido, det finns praktiska problem med att har en servering inne på varuhuset. Det är bättre att de går ut när de blir hungriga.

2. Finns det någon magnetism i marken kring Ullared, eller vad är det som drar?

Det som drar kunderna till Ullared är utflykten i kombination med chansen att få fynda.

Avslutning

Alfred Hahn tackar Boris Lennerhov för ett roligt och givande föredrag och överlämnar knallen med citatet:

”På Ge-kås kan det minsann hända grejer, hämningarna släpper för alla tjejer.

Klubbmedlemmar och gäster utdelar uppskattande applåder.
Ordförande avslutar mötet.

Detta innehåll är endast tillgängligt för inloggade. Vänligen logga in nedan.